DTS20F21-39PC-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
39
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DTS20F21-39PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39PC-LC Overview
DTS20F21-39PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT