DTS20F21-39PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
13A
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
39
Shell Finish :
Nickel
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20F21-39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded