DTS20F21-39PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Published :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
39
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Body Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
DIN Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
39
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20F21-39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded