DTS20F21-39PC-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39PC-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
37
Polarization Code :
Normal
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Contact Layout Arrangement :
Circular
Sealable :
yes
Reverse Gender :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (mm²) :
Shielded :
yes
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
39
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Shell Size :
G 21
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Alignment Keyed :
Clocking
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Power Positions :
2
Contacts Preloaded :
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Base Material :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (AWG) :
Mating Retention :
Without
39 Positions
DTS20F21-39PC-6149 [V001] Overview
DTS20F21-39PC-6149 [V001] Features
DTS20F21-39PC-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PC-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT