DTS20F21-39PC-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-39PC-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Power Positions :
2
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Base Material :
Aluminum
Contacts Preloaded :
No
Hermetically Sealed :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
39
Wire Size (mm²) :
Circuit Application :
Power and Signal
Polarization Code :
Normal
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector System :
Wire-to-Wire
Reverse Gender :
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Sealable :
yes
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Signal Positions :
37
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shielded :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Shell Size :
G 21
Mating Retention :
Without
39 Positions
DTS20F21-39PC-6149 Overview
DTS20F21-39PC-6149 Features
DTS20F21-39PC-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PC-6149 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT