DTS20F21-39PB-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Published :
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
DTS20F21-39PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39PB-LC Overview
DTS20F21-39PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT