DTS20F21-39PB
Mfr.Part #
DTS20F21-39PB
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Feature :
Shielded
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
13A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS20F21-39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded