DTS20F21-39PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
39
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS20F21-39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded