DTS20F21-39PB-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-39PB-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector System :
Wire-to-Wire
Polarization Code :
Normal
Wire Size (mm²) :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Circular Connector Shell Size :
G 21
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Type :
Receptacle
Number of Power Positions :
2
Number of Signal Positions :
37
Contacts Preloaded :
No
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Mating Retention :
Without
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Hermetically Sealed :
No
Shielded :
yes
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Reverse Gender :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circuit Application :
Power and Signal
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector Mounting Type :
Panel Mount
39 Positions
DTS20F21-39PB-6149 Overview
DTS20F21-39PB-6149 Features
DTS20F21-39PB-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PB-6149 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT