DTS20F21-39PA-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Plating :
Nickel
Product :
Receptacles
Current Rating :
7.5 A, 13 A
Shell Material :
Aluminum
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Straight
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
39 Position
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Style :
Panel
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Style :
Crimp
RoHS :
Details
Shell Style :
Square Flange
Contact Gender :
Pin (Male)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Mating Style :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size :
21
Datasheets
DTS20F21-39PA-LC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT