DTS20F21-39PA-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-39PA-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
39
Termination Style :
Crimp
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Option :
GENERAL PURPOSE
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Body/Shell Style :
Receptacle
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Details
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Gender :
Male
Shell Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Coupling Type :
Threaded
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
No
Mounting Style :
Panel
Termination Type :
Crimp
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
39 Position
Shell Size :
21
Mounting Angle :
Straight
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mating Style :
Threaded
Shell Style :
Square Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 10 months ago)
Current Rating :
7.5 A, 13 A
Product :
Receptacles
Mixed Contacts :
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT