DTS20F21-39JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Total Number of Contacts :
39
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Number of Positions :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Empty Shell :
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS20F21-39JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded