DTS20F21-39JC
Mfr.Part #
DTS20F21-39JC
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
No
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
13A
Orientation :
C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DTS20F21-39JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded