DTS20F21-39HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
39
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Electroless Nickel
Empty Shell :
No
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
39
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Feature :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS20F21-39HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded