DTS20F21-39HC
Mfr.Part #
DTS20F21-39HC
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
yes
Feature :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
No
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
39
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
DTS20F21-39HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded