DTS20F21-39HA
Mfr.Part #
DTS20F21-39HA
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
No
Color :
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Termination :
39
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Datasheets
DTS20F21-39HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded