DTS20F21-39BN
Mfr.Part #
DTS20F21-39BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
39
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Plastic
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Shielding :
Datasheets
DTS20F21-39BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BN Overview
DTS20F21-39BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT