DTS20F21-39BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
39
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
39
Contact Plating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
yes
Datasheets
DTS20F21-39BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BN Overview
DTS20F21-39BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT