DTS20F21-39BE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39BE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contacts Preloaded :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Hermetically Sealed :
No
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Mating Retention :
Without
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Signal Positions :
37
Reverse Gender :
Number of Power Positions :
2
Connector System :
Wire-to-Wire
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (AWG) :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Type :
Receptacle
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Sealable :
yes
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Shell Size :
G 21
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Positions :
39
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielded :
yes
Polarization Code :
Normal
39 Positions
DTS20F21-39BE [V001] Overview
DTS20F21-39BE [V001] Features
DTS20F21-39BE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BE [V001] Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT