DTS20F21-39BE
Mfr.Part #
DTS20F21-39BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Unknown
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
E
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Environment Resistant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
39
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DTS20F21-39BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BE Overview
DTS20F21-39BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT