DTS20F21-39BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Orientation :
D
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
39
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
39
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Datasheets
DTS20F21-39BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BD Overview
DTS20F21-39BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BD Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT