DTS20F21-39BC [V001]
Mfr.Part #
DTS20F21-39BC [V001]
Description
RECP ASSY
yes
Reverse Gender :
No
Polarization Code :
Normal
Connector System :
Wire-to-Wire
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Type :
Receptacle
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Shell Size :
G 21
Number of Power Positions :
2
Shell Base Material :
Aluminum
Contacts Preloaded :
No
Alignment Keyed :
Clocking
Hermetically Sealed :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Number of Signal Positions :
37
Circuit Application :
Power and Signal
Mating Retention :
Without
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Wire Size (AWG) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Sealable :
yes
Number of Positions :
39
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
39 Positions
DTS20F21-39BC [V001] Overview
DTS20F21-39BC [V001] Features
DTS20F21-39BC [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BC [V001] Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT