DTS20F21-39BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39BC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
39
Gender :
Receptacle
Orientation :
C
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
39
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20F21-39BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BC Overview
DTS20F21-39BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT