DTS20F21-39BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39BC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
39
Total Number of Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Published :
Datasheets
DTS20F21-39BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BC Overview
DTS20F21-39BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT