DTS20F21-39BB [V001]
Mfr.Part #
DTS20F21-39BB [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Shell Base Material :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector System :
Wire-to-Wire
Reverse Gender :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Polarization Code :
Normal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
39
Number of Power Positions :
2
Circuit Application :
Power and Signal
Sealable :
yes
Number of Signal Positions :
37
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Mating Retention :
Without
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Shell Size :
G 21
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Contacts Preloaded :
Wire Size (mm²) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
39 Positions
DTS20F21-39BB [V001] Overview
DTS20F21-39BB [V001] Features
DTS20F21-39BB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BB [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT