DTS20F21-39BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Contact Size :
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
39
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Body Material :
Aluminium
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
HTS Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
39
Datasheets
DTS20F21-39BB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39BB Overview
DTS20F21-39BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT