DTS20F21-39BA
Mfr.Part #
DTS20F21-39BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size :
21
Mixed Contacts :
Feature :
Shielded
Published :
IEC Conformance :
Datasheets
DTS20F21-39BA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY NICKEL PLATED Bulk Threaded
DTS20F21-39BA Overview
DTS20F21-39BA Features
DTS20F21-39BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39BA Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT