DTS20F21-39AN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Wire Size (mm²) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Power Positions :
2
Polarization Code :
Normal
Mating Retention :
Without
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Contacts Preloaded :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Positions :
39
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Hermetically Sealed :
No
Circuit Application :
Power and Signal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Base Material :
Aluminum
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Shell Size :
G 21
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Signal Positions :
37
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Reverse Gender :
Shielded :
yes
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Wire Size (AWG) :
39 Positions
DTS20F21-39AN [V001] Overview
DTS20F21-39AN [V001] Features
DTS20F21-39AN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AN [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT