DTS20F21-39AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Total Number of Contacts :
39
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Contact Size :
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
39
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
DTS20F21-39AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AN Overview
DTS20F21-39AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT