DTS20F21-39AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
39
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Published :
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
39
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DTS20F21-39AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AN Overview
DTS20F21-39AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT