DTS20F21-39AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circular Connector Type :
Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contacts Preloaded :
No
Wire Size (mm²) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Base Material :
Aluminum
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shielded :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Signal Positions :
37
Mating Retention :
Without
Number of Power Positions :
2
Polarization Code :
Normal
Sealable :
yes
Reverse Gender :
No
Circular Connector Shell Size :
G 21
Hermetically Sealed :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Number of Positions :
39
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
39 Positions
DTS20F21-39AE [V001] Overview
DTS20F21-39AE [V001] Features
DTS20F21-39AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AE [V001] Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT