DTS20F21-39AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Orientation :
E
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Contact Size :
Datasheets
DTS20F21-39AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AE Overview
DTS20F21-39AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AE Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT