DTS20F21-39AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
Published :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
39
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
DTS20F21-39AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AD Overview
DTS20F21-39AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT