DTS20F21-39AD
Mfr.Part #
DTS20F21-39AD
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS20F21-39AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AD Overview
DTS20F21-39AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AD Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT