DTS20F21-39AC
Mfr.Part #
DTS20F21-39AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
39
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20F21-39AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AC Overview
DTS20F21-39AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT