DTS20F21-39AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
39
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Published :
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
39
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
DTS20F21-39AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39AB Overview
DTS20F21-39AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT