DTS20F21-39AA
Mfr.Part #
DTS20F21-39AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Shell Size :
21
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
HTS Code :
Number of Contacts :
39
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
DTS20F21-39AA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY NICKEL PLATED Bulk Threaded
DTS20F21-39AA Overview
DTS20F21-39AA Features
DTS20F21-39AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT