DTS20F21-16PA-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-16PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Plating - Body :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Mount :
Flanges, Panel
Number of Contacts :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Shell Size :
21
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20F21-16PA-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY NICKEL PLATED Bulk Threaded
DTS20F21-16PA-LC Overview
DTS20F21-16PA-LC Features
DTS20F21-16PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20F21-16PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT