DTS20F21-11PN-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-11PN-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
RoHS Compliant
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Hermetically Sealed :
No
Reverse Gender :
No
Contacts Preloaded :
Connector System :
Wire-to-Wire
Alignment Keyed :
Clocking
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Shell Size :
G 21
Number of Signal Positions :
Number of Power Positions :
11
Shielded :
yes
Wire Size (mm²) :
2 – 3
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Type :
Receptacle
Polarization Code :
Normal
Wire Size (AWG) :
Sealable :
yes
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Base Material :
Aluminum
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Number of Positions :
11
11 Positions
DTS20F21-11PN-6149 Overview
DTS20F21-11PN-6149 Features
DTS20F21-11PN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-11PN-6149 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT