DTS20F21-11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-11BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Gender :
Receptacle
Published :
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Contacts :
11
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
21
Datasheets
DTS20F21-11BA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Nickel Bulk Threaded
DTS20F21-11BA Overview
DTS20F21-11BA Features
DTS20F21-11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-11BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT