DTS20F21-11AE
Mfr.Part #
DTS20F21-11AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
Published :
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
11
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
DTS20F21-11AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-11AE Overview
DTS20F21-11AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-11AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-11AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT