DTS20F19-11SD-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20F19-11SD-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
11
Shell Base Material :
Aluminum
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
No
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circuit Application :
Power and Signal
Hermetically Sealed :
No
Sealable :
yes
Wire Size (AWG) :
Number of Power Positions :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shielded :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Retention :
Without
Wire Size (mm²) :
Contacts Preloaded :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Shell Size :
F 19
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Number of Signal Positions :
11
Alignment Keyed :
Clocking
11 Positions
DTS20F19-11SD-6149 [V001] Overview
DTS20F19-11SD-6149 [V001] Features
DTS20F19-11SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F19-11SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT