DTS20F19-11SC-LC
Mfr.Part #
DTS20F19-11SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Number of Positions :
11
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Published :
Datasheets
DTS20F19-11SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F19-11SC-LC Overview
DTS20F19-11SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F19-11SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F19-11SC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT