DTS20F19-11PE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F19-11PE-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Number of Contacts :
11
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20F19-11PE-LC
Circular, Crimp, Receptacle Nickel Bulk Threaded
DTS20F19-11PE-LC Overview
DTS20F19-11PE-LC Features
DTS20F19-11PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20F19-11PE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT