DTS20F17-26SC-6149
Mfr.Part #
DTS20F17-26SC-6149
Circular Connector Housings
Shielded :
yes
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Signal Positions :
26
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Contact Layout Arrangement :
Circular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Retention :
Without
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
26
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Wire Size (mm²) :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (AWG) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Shell Size :
E 17
Clocking
26 Positions
DTS20F17-26SC-6149 Overview
DTS20F17-26SC-6149 Features
DTS20F17-26SC-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F17-26SC-6149 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT