DTS20F17-26PD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F17-26PD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Polarization Code :
D
Circular Connector Type :
Receptacle
Contacts Preloaded :
No
Number of Positions :
26
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Contact Type :
Pin
Reverse Gender :
No
Mating Alignment Type :
Keyed
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (AWG) :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circular Connector Shell Size :
17
Circuit Application :
Signal
Number of Signal Positions :
26
Connector System :
Cable-to-Panel
Contact Layout Arrangement :
Number of Power Positions :
Sealable :
yes
Hermetically Sealed :
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
26 Positions
DTS20F17-26PD-6149 [V001] Overview
DTS20F17-26PD-6149 [V001] Features
DTS20F17-26PD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F17-26PD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT