DTS20F17-26PB-LC
Mfr.Part #
DTS20F17-26PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
26
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Filter Feature :
No
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Electroless Nickel
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
26
Datasheets
DTS20F17-26PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F17-26PB-LC Overview
DTS20F17-26PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F17-26PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F17-26PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT