DTS20F15-19HN
Mfr.Part #
DTS20F15-19HN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Gender :
Receptacle
Datasheets
DTS20F15-19HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded