DTS20F15-15AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F15-15AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Size :
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Number of Positions :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DTS20F15-15AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F15-15AE Overview
DTS20F15-15AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F15-15AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F15-15AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT