DTS 26 W 13-35 PC
Mfr.Part #
DTS 26 W 13-35 PC
Description
DTS 26 W 13-35 PC
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
22
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
5A
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
22
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
REACH SVHC :
yes
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
Published :
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
DTS 26 W 13-35 PC
Introducing Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS 26 W 13-35 PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C~175°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DTS 26 W 13-35 PC pinout, DTS 26 W 13-35 PC datasheet PDF, DTS 26 W 13-35 PC amp .Beyond Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS 26 W 13-35 PC ,we also offer SD-80, PD-40, 1658998-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 22 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
DTS26W13-35PC Overview
DTS26W13-35PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W13-35PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W13-35PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER